Přejít k hlavnímu obsahu

Krajina ró

Zakládající člen a kapelník legendární skupiny Jablkoň Michal Němec a čtyři mladí muzikanti založili novou kapelu a dali jí jméno Krajina Ró. Prvotním impulzem bylo Němcovo setkání s frontmanem skupiny nové bluesové generace The Bladderstones, skladatelem a velkým kytarovým talentem současnosti Tomášem Frolíkem. Dva odlišné světy se rychle sblížily a hned (dle zákona kruhu) přibraly do party osvědčeného baskytaristu Johnny Judla Jr., který je spolu nedlouho před tím seznámil. Tato trojice vzápětí objevila zpěvačku a herečku s krásným, osobitým hlasem Aničku Břenkovou a po prvních seznamovacích zkouškách bylo jasné, že už jsou čtyři. Na bubeníka se nějaký čas čekalo, ale nakonec byl osloven Michael Nosek, což se ukázalo jako mimořádně zdařilý tah, protože jeho suverénní a nápadité bicí Krajinu Ró ještě více zvelebily. To vše se odehrálo v letních měsících roku 2019, pětičlenná kapela byla kompletní a začala skládat a nahrávat první album Hotel Blázen.

Ve studiu Jámor pod zkušeným producentským dohledem Ondřeje Ježka Krajina Ró nahrála jedenáct původních skladeb, které stejně jako většinu textů napsali členové kapely. Pro celé album je typický zvuk elektrických kytar, plný efektů, melodických nápadů i nových rifů, podpořený výrazným rytmem, spolehlivě prošlapávaným baskytarou a bicími. Barevně i dynamicky tvárné hlasy zpěvačky a zpěváka pak dodávají písničkám třetí rozměr prožitku a výjimečnosti. Krajina Ró si k nahrávání nezapomněla přibrat i uvolněnou přirozenost pódiového vystoupení, takže Hotel Blázen je velmi živé studiové album.

Krajina RÓ

Složení kapely

Michael Nosek
bicí, perkuse, efekty

Tomáš Frolík
kytary, efekty, syntetizátor

Anna Břenková
zpěv,
klávesy

Johnny Judl Jr.
baskytara, efekty

Michal Němec
zpěv, kytara

Tomáš Frolík skladatel a hráč na elektrickou kytaru. Studoval Mezinárodní konzervatoř Praha a vysokou školu London Centre of Contemporary Music. Absolvoval i řadu mistrovských kurzů, např. u Robbena Forda, nebo Marcuse Millera. Hraje v triu The Bladderstones, v bluesrockové kapele Livin Free a v kapele Sabiny Křovákové. Zároveň pracuje na několika vlastních autorských projektech.

Anna Břenková zpěvačka a herečka. Studovala činoherní i loutkové herectví na Vyšší odborné škole herecké a grafiku na Soukromé střední umělecké škole designu. Hrála např. ve Švandově divadle, Divadle Spektákl, Divadle na Vinohradech, Loutky v nemocnici atd. Působila ve sboru Bambini di Praga, příležitostně vystupuje s kapelami Paprsky inženýra Garina, Cermaque nebo The Shifty Grifts.

Johnny Judl Jr. studoval na Pražské státní konzervatoři. Kromě baskytary ovládá výborně i elektrickou kytaru a (pokud pravidelně cvičí) je také skvělým fagotistou. Stabilně hraje ve skupině Jablkoň, v triu The Bladderstones a také v kapele The Plastic People of Universe. Příležitostně spolupracuje (koncertně i studiově) s mnoha dalšími.

Michael Nosek studoval bicí na Konzervatoři Jaroslava Ježka a na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Hraje, nebo hrál v kapelách The Bladderstones, The Odd Gifts, Sabina Křováková, Livin Free, Mario Bihári & Bachtale Apsa, GaRe, Vít Švec Trio, Losers Cirque Company, Josephine & The Band. Dříve Eggnoise, Bitumen Beat, Before Breakfast a atd. Kromě hry na bicí se zabývá komponováním pro svou vlastní kapelu Personal Highway, aranžováním, studiovou prací a hrou na kytaru.

Michal Němec studoval dirigování a skladbu na Konzervatoři Jaroslava Ježka. Působil a působí ve všech projektech skupiny Jablkoň, včetně toho experimentálního (Baba Aga), rockového (Půlpes), symfonického (Symphonic Jablkoň), ale také třeba v těch folkových (Malá lesní Jablkoň, Půljablkoň) atd.